
Aloitin vuoden 2018 alusta SDP:n Joensuun kunnallisjärjestön hallituksen puheenjohtajana. Kunnallispolitiikassa tulee olemaan riittävästi haasteita, Sipilän porvarihallituksen päätökset maakuntahallinnosta tulevat muuttamaan monella tapaa myös kuntien tehtäviä, mutta vastuu ihmisten turvallisuudesta ja hyvinvoinnista säilyy edelleen kunnilla.
Kaikesta huolimatta aloitan tehtäväni luottavaisin mielin. Kunnallisvaaleissa 2017 sosialidemokraattien valtuustoryhmään valittiin useita uusia kyvykkäitä nuoria ihmisiä, joille on alusta pitäen voitu antaa vastuullisia tehtäviä. He ovat ottaneet tehtävänsä haasteet vastaan erinomaisella tarmolla ja ovat osoittaneet todellista kykyä vaikeidenkin asioiden ratkaisemisessa. Uskon, että valtuustoryhmällämme on erinomaiset mahdollisuudet olla edelläkävijänä Joensuun kaupungin tulevaisuuden rakentamisessa.
Tärkeimpinä asioina näkisin, nuorisotyöttömyyden, syrjäytymisen ja kouluasioiden ratkaisemisen. Meidän pidettävä huoli myös siitä, että Siun Soten palveluverkko rakennetaan kattavaksi niin, että joensuulaiset saavat tarpeelliset palvelut asuinpaikasta riippumatta. On selvää, että tulevaisuutta ei voi rakentaa vain entistä säilyttämällä, siksi meidän on mietittävä tulevaisuuden kunnan palvelurakennetta avoimin mielin. Erityisesti tässä tilanteessa kuntalaisten osallistaminen ja kuuleminen omien asuinalueiden palveluverkon suunnittelussa ja totuttamisessa on välttämätöntä. Tämä kaikki vaatii rohkeutta ajatella ja tehdä asioita uudella tavalla arvojamme unohtamatta?
Vuoden aikana järjestetään kahdet vaalit. Presidentin vaalitaistelu on jo käynnissä, ensimmäisen kierroksen vaalipäivä on 28.1.2018. Vaikka paljon on kuulunut puhetta siitä, että miksi järjestää vaaleja, kun istuva presidentti Niinistö on ylivoimainen. Kansanvallan kannalta olisi erittäin huolestuttavaa, ellei maamme toiseksi merkittävimpään instituutin presidentin valinnan yhteydessä käytäisi minkäänlaista poliittista keskustelua. Kansalaisilla on oikeus kuulla erilaisia näkemyksiä Suomen tulevaisuudesta, erityisesti puolustus- ja ulkopolitiikasta. Sosialidemokraateilla on hyvä ehdokas kansanedustaja Tuula Haatainen. Hän on ehdokas, joka tulee peräänkuuluttamaan aseiden kalistelun sijaan hyvän keskusteluyhteyden merkitystä rauhan ja rinnakkaiselon turvaamiseksi lähinaapureiden ja kaukaisempienkin maiden välillä. ”Hyvinvointipalvelut ovat keskeinen turvallisuuskysymys”, kiteyttää Haatainen sanomaansa.
Tämän hetken tiedon mukaan maakuntavaalit järjestetään syksyllä, mutta ken elää se näkee. Sipilän hallituksen suunnitelmat ja lopulliset päätökset ovat sen verran epävarmoja, ettei vielä voi varmuudella tietää miten käy koska päätöksiä ei ole vielä olemassa. Kaikesta huolimatta vaaleihin on varauduttava. Näkisin, että jokaisen sosialidemokraattisen maakuntavaltuutetun sekä kuntien johtotehtävissä olevien velvollisuus on lähteä ehdokkaaksi. Nyt tarvitaan mukaan kaikki maakuntamme parhaat naiset ja miehet.
Toivotan kaikilla Pohjois-Karjalan ihmisille mitä parhainta ja turvallista vuotta 2018!
Reijo Jeskanen
SDP:n Joensuun kunnallisjärjestö
puheenjohtaja
Kirjoitus on ilmestynyt Meidän Joensuu -palstalla Viikko Pohjois-Karjalassa to 11.1.

Jaa tämä artikkeli